Okolie a Aktivity / Kúpele Piešťany / Bahno a jeho účinky

Kúpele Piešťany - sírne bahno

www.hotelmaj.sk
Prírodné_minerálne_bahno_42°C_pred_použitím_ako_kúpeľná_terapia_hotel_Máj_Piešťany_Slovensko
Liečivé bahno pred použitím
www.hotelmaj.sk
Zábal minerálnym bahnom

Sírne bahno

Piešťanské sírne bahno patrí medzi najkvalitnejšie a najznámejšie peloidy na svete. Je to heterogénny živý systém, ktorý sa sám udržuje v dynamickej rovnováhe. Podstatu piešťanského liečivého bahna tvorí homogenizovaný sediment Váhu, ktorý sa usadzoval v obtokovom ramene v miestach blúdivých výberov termálnej vody.

Tu sa dlhodobými chemickými a biologickými pochodmi za výdatnej pomoci termálnej vody premenil na koloidnú masu, ktorá obsahuje špeciálnu mikrobiálnu flóru - hlavne desulfurikačné baktérie (Desulfovibrio desulfuricens), ďalej bakteriálne kultúry, ktoré pre svoj metabolizmus využívajú zlúčeniny síry (Thiobacterium, Thiospirillum Pistyen Czurda), ale aj mikroorganizmy so schopnosťou produkovať metabolity s antifungálnymi účinkami.

 

Flóra sa tvorí a žije v prítomnosti termálnej vody bez prístupu vzduchu na pôvodnom mieste, ale aj po vydolovaní v dozrievacích bazénoch. Uvedené mikroorganizmy, ktoré sa v bežnej prírode vyskytujú zriedka, majú vysokú termotoleranciu. t.j. ich teplotné optimum sa pohybuje nad 60°C, a potvrdila sa aj ich halofilnosť - schopnosť rásť pri vyšších koncentráciách NaCl. Na rast týchto baktérií má výrazný stimulačný účinok najmä cysteín a tiomočovina a taktiež sulfid sodný a glutatión. Zrenie a regenerácia piešťanského sírneho bahna je v prvom rade biologickým procesom, ale podieľajú sa na ňom aj chemické interakcie medzi prítomnými zlúčeninami pri vyššej teplote.

 

Ide predovšetkým o také usmernenie kolobehu síry v bahne, ktorej donátorom je hlavne termálna voda, aby čo najrýchlejšie a najvýhodnejšie vymizla liečebne málo významná sulfátová síra, a to premenou v terapeuticky významnejšiu hydrosulfidickú, sulfidickú a jemne dispergovanú elementárnu síru. Účinnosť pochodov chemických i biochemických je doplnená ešte biosyntézou metabolitov rastlín a mikroorganizmov. Dokázalo sa, že sulfid, tiomočovina a tioglykolát sa zapájajú do metabolických procesov pri premenách síry baktériami, ktoré sa nachádzajú v piešťanskom bahne.

 

Vyzreté piešťanské sírne bahno má mazľavú, maslovitú konzistenciu, oceľovomodrú až čiernu farbu, vyniká plasticitou, tepelnou stálosťou (chladne štyrikrát pomalšie ako voda), tepelnou vodivosťou a redukčnou schopnosťou. Spolu s chemickými sú to aj tieto fyzikálne vlastnosti, ktoré robia piešťanské sírne bahno ojedinelým medzi ostatnými liečebne využívanými peloidmi na svete.

Hore

evah, , 27.12.2011

4

Pekny vecer , alebo skor nie az tak pekny, nakolko nam ho pokazila recepcna, ktora mala sluzbu dnes / t.j. 27.12.2011 o 21.00 hod./. Po prvy krat sme sa vybrali do hotela Maj do sauny a na masaz. Co ma teda sokovalo, ked sme prisli k pani, ktora predava listky a spytali sme sa jej, ci este ponukaju mazase a ci maju nieco volne, odpovedala, ze nevie a ze sa mame ist opytat masera {chapete???? my sa mame ist osobne opytat masera, ci je volny????}. Ale ok, ideme k maserovi, maser je volny, tak opat spat k pani pri pokladni zaplatit vstupne. Cize davam navrh na zlepsenie - pouzivat medzi maserom a pani pokladnickou telefon alebo postoveho holuba. Ked som tuto skutocnost oznamila neskor na recepcii - podotykam ze slusnym hlasom a naozaj ako navrh na zlepsenie - recepcna na mna vyskocila, ze preco ma to irituje a ze som pravdepodobne prisla uz predtym v zlej nalade. Jej pristup bol naozaj hrozny. Ano, myslim, ze prave navrhy od hosti mozu posunut hotel dalej. Avsak ak nie su zamestanci hotela ochotni spolupracovat, je to naozaj tazke. Recepcna mi nakoniec povedala, ze ona s tym nema nic spolocne, ze ona sa mojim navrhom vobec nemusi zaoberat. Podla mna recepnca vytvara prvy kontakt s klientom a ma mu pomoct s cimkolvek. Nakoniec bola taka drza, ze povedala, ze sa nam cuduje, ze vobec vyuzivame sluzby tohto hotela. Naozaj cele cle. Som neskutocne sklamana z takehoto pristupu. Od tohto momentu radim hotel Maj do kategorie hotelov, kde nevedia, co to znamena pracovat v SLUZBACH. A...

Top
Close