Beckov

D Beckov hrad jpg
beckov restaurant
beckov mapa
mapa Beckov

Vzdialenosť od Piešťan 25 km.

 

Hrad Beckov

Na ceste medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom na pravej strane nemožno prehliadnuť zrúcaninu hradu Beckov, ktorá sa vyníma na strmom, 70 metrov vysokom brale nad rovnomennou obcou. Hrad spomína už Anonymova kronika z 12. storočia a jeho existenciu potvrdil aj archeologický výskum, podľa ktorého najstaršie osídlenie hradného brala pochádza z prelomu letopočtu. Požiar, ktorý vypukol na hrade roku 1727, zničil väčšinu budov a od tej doby je opustený. Hrad je Národná kultúrna pamiatka.

http://www.visittrencin.sk/objekt/hrad-beckov

 

Beckovské hradné bralo

Chránený prírodný výtvor (od r. 1963) - vápencové bralo, výmera 1.75 ha, hojný výskyt tarice skalnej (Alyssum saxatile). Chránené územie je vyhlásené na ochranu významného geomorfologického výtvoru - brala, ktoré vystupuje z plochého dna nivy Váhu nad Novým Mestom nad Váhom. Útvar vznikol pôsobením selektívnej erózie (čiže erózie rozlíšenej vzhľadom na odlišnú odolnosť hornín) Váhu, ktorý v súčasnom geologickom období (holocéne) obnažil (denudoval) a vypreparoval kryhu odolného mezozoického vápenca, ktorá bola predtým pochovaná sedimentáciou (usadením) menej odolných hornín paleogénu (starších treťohôr). Skalná kulisa brala je vysoká až 50 m. Má význam estetický, prispieva k spestreniu krajiny. Turistický význam brala spočíva v jeho neobvyklých tvaroch a v zrúcanine hradu.

 

Múzeum

histórie hradu a obce v kúrii Ambrovec (pamiatkový objekt) otvorené od 1. mája do 15. októbra,  kontakt: 032 777 72 17

http://www.muzeum.sk/

http://www.muzeumtn.sk/

 

Za zhliadnutie stojí barokový františkánsky kostol.

Webová stránka obce Beckov: http://www.obec-beckov.sk/

Zemanovci, Košice, 3. - 10. 1. 2016

4

Ďakujeme za príjemne strávený týždeň vo Vašom hoteli. Treba oceniť podrobné informácie, ktoré nám boli poskytnuté zo strany recepcie už pri rezervácii pobytu. Čo sa týka lekárskej prehliadky a liečebných procedúr, niet čo vytknúť, personál tvoria samí profesionáli. Je to super, že sa snažíte manželskému páru časovať procedúry približne v rovnakom čase a tak, aby mal človek celý voľný poldeň na vlastné aktivity. Izba bola lepšia ako sme čakali (priznávam, že sme boli nachystaní na niečo tradične socialistické), našťastie sa snažíte postupne renovovať izby a nám sa ušla práve taká, takže veľké plus :-) Chyžné boli úslužné a ochotné pomôcť, keď bolo treba. Strava bola taká domáca, na Michelinovskú hviezdičku by to nebolo, ale vďaka bohatému výberu sme si vedeli vždy vybrať a zjedli sme takmer všetko. Vďaka za šalátový bar - hlavne ten mrkvový šalát bol skvelý. Akurát na raňajkách bolo málo sladkého pečiva. Občas sa žiada aj niečo také, tu by sa možno zišlo pridať. Ani na tú slovenskú raňajkovú hotelovú kávu si nevieme zvyknúť (bohužiaľ je to v našich končinách už taká zlá tradícia, vždy si povzdychneme - zlaté Taliansko), uvítali by sme bohatšiu ponuku čajov (tie sáčkové z Metra sú možno lacné, ale vyzerajú ako pozametaný odpad zo zeme, ostáva po nich v šálke veľký bordel), ešte že v kaviarni to bolo lepšie. Z hotelov, ktoré sme doteraz...

Top
Close